Handl lokalt

Sammen styrker vi det lokale erhvervsliv

Det kan være hårde vilkår at drive forretning hele året i et sommerområde. Som erhvervsforening er vi interesserede i, at Tisvilde og omegn holder åbent året rundt. Sammen markedsfører vi os og gør opmærksom på hvor vigtigt det er at handle lokalt for erhvervslivets overlevelse.

Sammen styrker vi det lokale erhvervsliv således at der kan handles både dagligvarer, brød, fisk, benzin o.s.v hele året. Vi arbejder for at cafeer og restauranter, gallerier og butikker og gårdbutikker kan holde weekendåbent uden for sommersæsonen. Både til gavn for de fastboende, sommerhusejere og turister.

Hvert år udgiver vi HANDL LOKALT. I den lille bog er alle vores medlemmer portrætteret. Det lille opslagsværk giver et godt overbliv over Tisvilde og Omegns erhvervsdrivende. Bogen er delt op i Butikker, Seværdigheder, Håndværk, Liberale Erhverv, Foreninger, Restauranter. Brug den som din guide til at handle lokalt.

Se også den komplette liste over vores medlemmer her:


Medlemmer

Dagligvarer & Specialiteter:

Brød og Vin, Tisvildeleje, Hovedgaden 60, 3220 Tisvildeleje, 48707029, facebook: Brød&vin

Butik Bakkegården, Salgårdshøjvej 50, 3210 Vejby, 22547040, facebook: butikbakkegaarden

Den Friske Fisk, Holløselund Strandvej 44, 3210 Vejby, 48704475

Det Våde Får, Græstedvej 28, 3200 Helsinge, 48793004, facebook: DetVaadeFaar

Jensen Fisk og Specialiteter, P-plads v. Købmandshjørnet, 24479873 /20910671, facebook: JensenFisk & Specialiteter

Købmandshjørnet, Hovedgaden 53, 3220 Tisvildeleje, 48707056, spar.dk/tisvildeleje

Kødsnedkeren, Farvergårdsvej 14, 3210 Vejby, koedsnedkeren.dk

Rema 1000, Tisvildevej 4,3210 Vejby, 48704881 rema1000.dk

Rokkedysse Bær, Rågelejevej 46, 3210 Vejby, rokkedysse.dk

Schumachers Brændevin, 40450087,  schumachers.dk

Servicehjørnet, Hovedgaden, 3220 Tisvildeleje, 48708013

Signe Wenneberg, Signevenneberg.dk

Strandkiosken, Hovedgaden 112, 3220 Tisvildeleje, Facebook: Strandkiosken Tisvildeleje

Tisvilde Vin, Guld og Galleri, Banevej 8, 3220 Tisvildeleje facebook: TisvildeVinGuldOgGalleri

Ørby Vingård, Maglebjergvej 16, 3200 Helsinge, 40779367, oerbyvingaard.dk

 

Gallerier, kunsthåndværkere, kunstnere og Fotografer:

Arresø Glashytte, Nyvej 12, 3220 Tisvildeleje, Arresoeglass.dk

Det Er Kunsten, Hovedgaden 65, 3220 Tisvildeleje, Deterkunsten.dk

Det Lyserøde Hus, Hovedgaden 62, 3220 Tisvildeleje

Fotograf Kamilla Bryndum, www.kamillabryndum.dk

Fotograf Mikkel Adsbøl, www.mikkeladsbol.dk

Galleri Elander, Banevej 2, 3220 Tisvildeleje, 20732820, facebook: Galleri Elander

Galleri Frigast, Hovedgaden 46, 3220 Tisvildeleje, 21948503, frigast.com

Galleri St.Helene, www.ikonmaling.dk

Keramiker Finn Dam Kristensen, Haredalen 4, 3220 Tisvildeleje, finnkeramik.dk

Pernille Folcarelli, www.pernillefolcarelli.dk

Rikke Hagen, www.hagen-etc.com

Tisvildelejestuen, Banevej 2, 3220 Tisvildeleje tisvildelejestuen@gmail.com

Vejby Tibirke Selskabet, www.vejby-tibirke-selskabet.dk

 

Butikker

Esthers Garage, Tibirkevej 17, 3220 Tisvildeleje, 29663498, facebook: esthersgarage

Fortællinger, Hovedgaden 55, 3220 Tisvildeleje, 28586502, facebook: fortællinger

Bungalow, Svanekæret 2, 3220 Tisvildeleje, facebook: Market Tisvildeleje

H66, Hovedgaden 66, 3220 Tisvildeleje, 26292921, facebook: No 66

House of Trends, Hovedgaden 80, 3220 Tisvildeleje, 26124109, facebook: houseoftrends.dk

Le Paradis, Tisvildevej 19, Holløse, 3210 Vejby, facebook: leparadis.dk

Præstebakkegård, The Farm, Bækkebrovej 15, 3220 Tisvildeleje, 27577733, præstebakkegård.dk

Rastablanche, Hovedgaden 58, 3220 Tisvildeleje, 26595448, rastablanche.dk

Seasons By Sidsel Z, Olskærvej 1, 3220 Tisvildeleje, 61620363, seasonsbysidselz.dk

Tisvilde Antik, Hovedgaden 54, 3220 Tisvildeleje, 21 90 16 85, tisvildeantik.dk

 

Restauranter/cafeer:

Den Røde Tomat, Hovedgaden 45, 3220 Tisvildeleje, 48704546, denrodetomat.dk

Five Seasons, Tisvilde Bygade 18, 3220 Tisvildeleje, 48701010, five-seasons.dk

Gribskov Streetfood, xjuan8@hotmail.com

Kongernes, Hovedgaden 66, 3220 Tisvildeleje, 48761644, kongernes.dk

Mansas Kaffebar, Skolemarksvej 1, 3220 Tisvilde

Maya, Strandbakkevej 1, 3220 Tisvildeleje, 48701604, cafemaya.dk

MokkaMokka, Hovedgaden 68, 3220 Tisvildeleje, 25733220, mokkamokka.dk

Rabarbergården, Holløse Gade 21, 3210 Vejby, 23937201, rabarbergaarden.dk

Restaurant Tinggården, Frederiksværksvej 182, 3300 Frederiksværk, tinggarden.dk

Restauratør Jeff Kønig, Hovedgaden 78, 3220 Tisvildeleje

Rest. Petite Veranda, Hovedgaden 66b, 3220 Tisvildeleje 48702010, www.petite-veranda.dk

Riccos, Hovedgaden 58, 3220 Tisvildeleje, riccos.dk

The Little Café, Hovedgaden 57, 3220 Tisvildeleje, 23251266, facebook: the little cafe tisvilde

Tisvilde Bio Bistro, Hovedgaden 38, 3220 Tisvildeleje, 48704191, tisvildebiobistro.dk

Tisvilde Kro, Hovedgaden 55, 3220 Tisvildeleje, 60383561 tisvildekro.dk

 

Hoteller/Overnatning:

Havgaarden Badehotel, Strandbyvej 1, 3210 Vejby, 30564056, havgaarden.dk

Helenekilde Badehotel, Strandvejen 25, 3220 Tisvildeleje, 48707001, helenekilde.com

Pension Kildegaard, Kildegårdsvej 5, 3220 Tisvildeleje, 48707153, kildegaard-tisvildeleje.dk

Sankt Helene, Bygmarken 30, 3220 Tisvildeleje, 48709850, helene.dk

Tisvildeleje Strandhotel, Hovedgaden 75, 3220 Tisvildeleje, 48707119, strand-hotel.dk

Tisvilde Højskole, Julsgårdsvej 1-5, 3220 Tisvildeleje, 48 70 76 36, tisvildehoejskole.dk

 

Liberalt Erhverv:

Advokaterne i Bødkergården, Vestergade 13, 3200 Helsinge, 48794488, bodkergaarden.dk

Bogholder Cajus Møller, 40618878, cajus@entity.dk

Citron Aps, Tibirkevej 26, 3220 Tisvildeleje, 40987060

Danbolig, Tennisvej 2, 3220 Tisvildeleje, 48701045, danbolig.dk/tisvildeleje

EDC Tisvildeleje, Hovedgaden 46, 3220 Tisvildeleje, 48708412, edc.dk

Fotograf Kamilla Bryndum, Holløse Gade 26, 3210 Vejby, 21678494, kamillabryndum.com

Hole Revision ApS, Ullersvej 1, 3220 Tisvildeleje, 48709790, holerevision.dk

Home Tisvildeleje, Hovedgaden 57, 3220 Tisvildeleje, 88209420, home.dk/tisvildeleje

LetsGrowPeople, 20448880, letsgrowpeople.dk

Nybolig Tisvildeleje, Hovedgaden 2, 3220 Tisvildeleje, 48702500, 3220@nybolig.dk

Nærrevision A/S, Nørregade 1,3300 Frederiksværk, 47771210, naerrevision.dk

Odd Agency, Vibevænget , 3220 Tisvildeleje, 93861830, oddagency.se

Revisor Carsten Reher, 40563850, karsten@karstenreher.dk, Karstenreher.dk/

Storyhunter, www.storyhunter.dk

 

Håndværkere:

BJ Malerservice, Salgårdshøjvej 54, 3210 Vejby, 48704140

Elektriker Leif Nielsen A/S, 48706190, LNAS.dk

Gribskov Låse, Langagergaard, 3210 Vejby, 22232422, gribskovlaase.dk

JM Maleren, Brydebakken 6, 3200 Helsinge, maleren.jm@gmail.com

Murermester Løve, Pilevej 3, 3220 Tisvildeleje, 20441780, murerloeve.dk

Murermester Martin Bøhm ApS, Kælderbjergvej 37, 3210 Vejby, 2174 0766, murermartin.dk

Svendsen og Søn, Den Grønne Vognmand, Helsingevej 39, 3250 Gilleleje svendsenaps.dk

Tisvilde Byggeservice, Skovriddervænget 31, 3220 Tisvildeleje, 48702829, tisvilde-byggeservice.dk

Tisvilde Tæk, Skolelodden 7, 3220 Tisvildeleje, 21703396, tisvildetæk.dk

Tømrermester Benjamin Skånstrøm, Stubben 4, 3210 Vejby, 21202222, 21202222.dk

Vejby Tømmerhandel, Grøndyssevænget 2, 3210 Vejby, øt.dk

 

Oplevelser, Aktiviteter:

Frændekilde Det Moderne Forsamlingshus, Askemosevejen 30, 3210 Vejby, 23309353

Musik i Lejet, Slugtvej 4, 3220 Tisvildeleje,  53607181, musikilejet.dk

Naturrum Tisvildeleje, Hovedgaden 111, 3220 Tisvildeleje, naturrumtisvildeleje.dk

Pilgrimsruten Tisvilderuten, 20723509, tisvildevejen.dk

Tisvilde Bio, Hovedgaden 38, 3220 Tisvildeleje, 48709900, tisvildebio.dk

Tisvilde Jazz Club, www.tisvildejazzclub.dk

Wieth-Knudsen Observatoriet, Margot Nyholmsvej 19, 3220 Tisvildeleje, 40323553, wko.dk

 

Velvære / Aktiviteter

FysioBalance /Reformer Tisvilde, Tisvildevej 28, 3220 Tisvilde, 48 79 53 04, fysiocenterhelsinge.dk/fysiobalance-reformer-tisvilde

Kreativ Udvikling ved Benthe Dandanell, www.benthedandanell.dk

Holycowyoga, 40350972, holycowyoga.dk

Klinik Tisvilde, Fogedgårdsvej 8, 3220 Tisvildeleje, 60461012, kliniktisvilde.dk

Kajak & Sup, Hovedgaden 111, 3220 Tisvildeleje, kajak-sup.dk

Krop I Fokus, massage, gymnastik mm, Stuebjerggårdsvej 2g, 3220 Tisvildeleje, 20878177

Nordtrim, www.nordtrim.dk

Tisvildeleje Vinterbadere, Tæt ved Molen, tisvildeleje-vinterbadere.dk

Tisvilde Hegn OK, www.tisvildehegnok.dk

Yoga al Fresco, 28144696, yogaalfresco.dk

 

Foreninger:

Idrættens Venner, idraettens-venner-tisvilde.dk

Tisvilde Lokalråd, tisvildeleje.dk

 

Tilmeld dig

Vi vil så gerne have alle med

Tisvilde og omegns erhvervsforening vokser. De sidste to år er antallet af medlemmer steget med 50% - og vi vil gerne have endnu flere med. Målet er at samle alle erhvervsdrivende og foreninger i vores område under ét tag. Sammen styrker vi hinanden og den lokale økonomi.

Vil du være med i vores forening så kan du melde dig ind ved at skrive en mail til os på kontakt@tisvildeleje.info
 

Kontigent:

1 års medlemsskab + 1 sides omtale i Handl Lokalt Guiden:

500 kr for Foreninger

1000 kr ekskl. moms for sæsonforretninger.
2000 kr ekskl. moms for helårsforretninger.